Ćwiczenia RT

poniedziałek, 22 Styczeń 2018 10:50
Ćwiczenia RT

Sobotę – 20 stycznia – wykorzystaliśmy do zapoznania z nowym sprzętem oraz technikami z zakresu ratownictwa technicznego. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli druhowie z OSP Osiek, którzy przekazali nam swoje doświadczenia z poduszkami pneumatycznymi (wysokiego ciśnienia, niskiego podnoszenia).

Pod rozpieracze i nożyce wzięliśmy dwa samochody osobowe oraz jeden dostawczy. Po krótkiej odprawie i zapoznaniu się z nowy sprzęt przystąpiliśmy do założeń. Wykonaliśmy następujące techniki:
– stabilizacji oraz wykorzystanie pasów transportowych
– podnoszenie samochodu przy pomocy poduszek pneumatycznych oraz sprzętu hydraulicznego
– bezpieczne usuwanie szyb samochodowych
– tunelowanie w samochodzie typu sedan
– usuwanie drzwi we wszystkich samochodach w tym przesuwnych oraz wykonanie „trzecich drzwi” w dostawczym
– podnoszenie deski rozdzielczej przy użyciu rozpieracza ramieniowego i cylindrycznego
– stabilizacja samochodu na boku
– technika wykorzystania węża W-75 do podtrzymania poszkodowanego w samochodzie na boku. W rolę poszkodowanego wcielił się jeden z naszych strażaków, który potwierdził skuteczność tej techniki.
– stabilizacja samochodu na dachu
– tunelowanie w samochodzie na dachu
– dotarcie i przygotowanie poszkodowanego w samochodzie na dachu
– ewakuacja poszkodowanego przy pomocy deski oraz przez odcięcie dachu (możliwe przy prawidłowej stabilizacji podporami)

W ćwiczeniach brało udział ponad 30 ratowników, a 6 członków MDP bacznie obserwowało zmagania starszych kolegów.

W tego miejsca pragniemy podziękować firmom: limatech.pl, fenix.market, akra2 oraz Auto Importer Ireneusz Furczyk, dzięki którym ćwiczenia odbyły się przy użyciu profesjonalnego sprzętu oraz w warunkach realnego zdarzenia.