Podstawy RIT z instruktorem CFBT.PL

niedziela, 22 Styczeń 2017 23:56
Podstawy RIT z instruktorem CFBT.PL

Sobota 21 stycznia 2017 r. była dla nas intensywnym dniem szkoleniowym, w którym poruszaliśmy tematy związane z  metodami ewakuacji strażaka przez strażaka.

Warsztaty rozpoczęły się minutą ciszy, którą uczciliśmy pamięć kilkudziesięciu strażaków poległych dwa dni temu w pożarze wieżowca w Teheranie.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się z nami instruktor CFBT.PL dh Marcin Chuchro. Szkolenie obejmowało zagadnienia takie jak: kontrola pracy zespołu na odcinku bojowym, kiedy i jak wzywać pomoc, działania strażaka po wezwaniu pomocy, działania KDR po wezwaniu pomocy przez strażaka,  a wszystko to w oparciu o podstawy przeszukiwania pomieszczeń i praktyczne ćwiczenia na kilku scenariuszach. Każdy z uczestników miał okazję przećwiczyć metody ewakuacji strażaka po płaskim, po schodach w górę i w dół. Wszystkie scenariusze oparte były o realistyczne zdarzenia w budynkach przy niemal pełnym zadymieniu (tutaj pomocna okazała sie folia strech).

Warsztaty uświadomiły nam jak ważnym elementem jest autoratownictwo i tworzenie zaplecza do wdrożenia RIT (ang. rapid intervention team), czyli Grupy Szybkiego Reagowania. Nadrzędnym zadaniem GSR jest dotarcie do strażaka, który nadał sygnał „RATUNEK, RATUNEK, RATUNEK”.  Szkolenie GSR powinno odświeżać wiedzę z zakresu podstawowych działań gaśniczych, przeszukania, ewakuacji oraz  mocno akcentować bezpieczeństwo i „zdrowy rozsądek” podczas akcji, w których idziemy ratować kolegę/kolegów z zastępu. Tworzenie GSR zwiększa bezpieczeństwo strażaków podczas działań gaśniczych lub podczas innych niebezpiecznych akcji, w których ofiarą może być ratownik (m.in. akcji poszukiwawczych w terenie i na gruzowisku).

Życzymy sobie i innym strażakom, aby sytuacja, w której muszą wykorzystać GSR nigdy nie miała miejsca. Niemniej świadomość posiadania takiej wiedzy, przygotowanych i doposażonych do tego rodzaju działań strażaków buduje poczucie bezpieczeństwa i zaufania w strukturach JOT.

W ramach ćwiczeń gościliśmy zastęp OSP Bielany oraz 3 druhów z innych jednostek.

Dziękujemy dh Marcinowi za poświęcony czas.