140 lat OSP Kęty

wtorek, 01 Wrzesień 2015 14:48
140 lat OSP Kęty

8 sierpnia 2015 roku obchodziliśmy 140-lecie naszej jednostki. Dokładna data zaistnienia OSP Kęty przypada na dzień 20 listopada 1874 r. – kiedy to na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Gminna Miasta Kęty jednogłośnie podjęła uchwałę o powołaniu w Kętach Ochotniczej Straży Pożarnej i zatwierdziła statut dla jej działalności. Uroczystości przesunięto jednak o kilka miesięcy by świętowanie mogło odbyć się w świeżo wyremontowanej remizie.

Obchody jubileuszowe rozpoczęto uroczystą Mszą św. odprawioną w kościele pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, a koncelebrowaną przez ks. bp Adama Dyczkowskiego. Następnie pododdziały przemaszerowały na plac apelowy gdzie odbył się apel, przegląd pododdziałów i defilada. Po przemówieniach wręczono odznaczenia i medale za zasługi dla pożarnictwa, wzorową służbę i wysługę lat. Najwyższe odznaczenie – Złoty Znak Związku OSP RP, otrzymał nasz druh, a zarazem Komendant Gminny ZOSP RP w Kętach, Józef Szafran.

Pogoda dopisała bardziej niżbyśmy sobie tego życzyli. Blisko 40-sto stopniowy upał jednak nie przeszkodził w realizacji harmonogramu. Dopisali również mieszkańcy Kęt i zaproszeni goście.

Po części oficjalnej nastał czas na część rozrywkową, którą otwarł koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Witkowice. Później na placu manewrowym odbyły się pokazy strażackie, koncert zespołu IN BLOOM i zabawa taneczna z zespołem Tacy Fajni.

Mimo świętowania mundury bojowe nie poszły w kąt. Podczas uroczystości nasze zastępy interweniowały w trzech zdarzeniach na terenie gminy – w dwóch zdarzeniach drogowych i pożarze traw.

Galeria zdjęć: 2015.08.08 – Jubileusz 140-lecia OSP Kęty