Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

2020.09.09 – Kontynuacja poszukiwań we Wieprzcu

OSP Kęty
środa, 09 wrzesień 2020 18:37
2020.09.09 – Kontynuacja poszukiwań we Wieprzcu

9 września 2020 r. kilka minut po godzinie 7.00 zostaliśmy zadysponowani do pomocy w poszukiwaniach starszego mężczyzny mieszkańca Wieprzca w powiecie suskim. Rozpoczęto je kilka godzin wcześniej, około 2.30. Mężczyzna wyszedł z domu dnia 8 września około godziny 22.00 Na podstawie informacji uzyskanych od rodziny, udało ustalić się prawdopodobny cel podróży, którym była działka położona w kompleksie leśnym oddalonym o kilka kilometrów.

W trakcie dojazdu na miejsce akcji od Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej prowadzącej wcześniejsze działania w nocy otrzymaliśmy materiały planistyczne zawierające informacje na temat przeprowadzonych działań poszukiwawczych w terenie. Na podstawie tych danych oraz informacji uzyskanych od mieszkańców wyznaczyliśmy prawdopodobne miejsca przebywania zaginionego. Zostały tam wysłane zespoły piesze oraz zmotoryzowane na quadach, których celem było przeszukanie dróg leśnych wraz z poboczem.

Około godziny 11.00 jeden z zespołów zgłosił odnalezienie zaginionego mężczyzny. Odnaleziony quadem został przetransportowany do sztabu, gdzie został przekazany pod opiekę ZRM. Mimo podeszłego wieku oraz nocy spędzonej w lesie był w dobrej kondycji zdrowotnej.

Zdecydowana większość akcji poszukiwawczych, prowadzonych na naszym terenie chronionym, kończy się na fazie wstępnej, istotnym elementem strategii działań poszukiwawczych jest przyjęcie taktyki 6-cio krokowego etapu planowania działań (materiały źródłowe: www.searchresearch.org.uk).

Działania poszukiwawcze prowadzone przez ratowników w nocy charakteryzują się niższą detekcją zespołów niż ma to miejsce w dzień. Dlatego często powtarza się przeszukania najbardziej prawdopodobnych miejsc.

Na miejscu działania prowadzone były przez lokalne jednostki OSP (Wieprzec, Żarnówka, Juszczyn, Kojaszówka, Bystra Podhalańska, Sidzina), PSP (Myślenice, Sucha Beskidzka), Policji oraz Myślenicką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą.

Dziękujemy wszystkim za współpracę, której wspólne efekty przyczyniły się do odnalezienia mężczyzny.

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski