Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

2021.02.13-14 Teoria zapachu – “Inwestycja w przyszłość…”

OSP Kęty
poniedziałek, 15 luty 2021 19:48
2021.02.13-14  Teoria zapachu – “Inwestycja w przyszłość…”

Za nami kolejny weekend dla przewodników psów ratowniczych z cyklu „inwestycja w przyszłość…”.
Dwa mroźne dni minęły bardzo intensywnie i szybko.

Sobotę rozpoczęliśmy wykładem nt. teorii zapachu. Świat psa jest światem zapachów. Praca z psem, która polega na odnajdywaniu źródeł zapachów, wymaga od nas – przewodników – praktycznej wiedzy na temat źródła zapachu, sposobu powstawania, jego rozchodzenia się, a także jego zachowaniu w otaczającym go środowisku. Stożek zapachowy, zasady jego zniekształcania oraz analiza środowiska, w którym dane nam będzie pracować pomoże przewidzieć reakcję pracującego psa i odpowiednio mu pomóc, kiedy będzie tego potrzebował.

Po rozgrzewce umysłowej przyszedł czas na odrobinę posłuszeństwa oraz ćwiczenia łamiące wypracowany dotychczas schemat oznaczania. Szybka kawa na rozgrzanie organizmu i przeszliśmy do zabaw węchowych z psami, które rozwijają psa i budują bazę do rozpoznawania przedmiotów. Praca z psim ratownikiem nie powinna ograniczać się tylko do tzw. pracy górnym wiatrem. Psi nos ma mnóstwo możliwości, które wykorzystane w odpowiedni sposób mogą ułatwić i znacznie przyspieszyć realne działania.

Niedzielę rozpoczęliśmy od posłuszeństwa. Wykorzystaliśmy garaż naszej jednostki i skupiliśmy się na krótkich i prosto wyglądających elementach posłuszeństwa, a że diabeł tkwi w szczegółach to właśnie one najczęściej sprawiają nam najwięcej trudności. Każdy otrzymał cenne wskazówki, szybka kawa i wyjazd na poligon. W niedzielnym treningu skupiliśmy się na pozorancie odchodzącym, który znikał „za rogiem” i pies musi uruchomić swoje zmysły, aby rozwiązać zagadkę. Były chwile trudne, ale było też sporo śmiechu, kiedy widzieliśmy kombinacje, które proponowały nam nasze czworonogi.

Niestety trening musieliśmy niespodziewanie zakończyć, ponieważ dostaliśmy dyspozycję wyjazdu na poszukiwania zaginionej mieszkanki Kęt.

Nie zwalniamy tempa. Mamy plany na rok 2021, które bez treningu się nie zrealizują. Osiągnięcie celów wiąże się z ciężką pracą, ale to my sami musimy od siebie wymagać, bo tylko od naszego zaangażowania zależy jak skuteczni będziemy w realnych działaniach.

Całoroczny cykl szkoleń dla przewodników psów ratowniczych organizowany jest przy wsparciu środków finansowych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Gminy Kęty.

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski