2022.07.16 Mieszkaniówka na poligonie ratowniczym.

poniedziałek, 18 lipiec 2022 14:31
2022.07.16 Mieszkaniówka na poligonie ratowniczym.

W sobotę trzy zastępy udały się na Poligon Ratowniczy OSP Kęty w celu szkoleniowym. Założeniem było poprawienie jakości i wydajności gaśniczej w tematyce pożarów wewnętrznych.

Po panelu wykładowym rozpoczęto demonstracje zjawisk pożarowych. Do obserwacji m.in. temperatury dymu użyto trzech różnych kamer termowizyjnych. Ponadto zostały przybliżone zagrożenia, które strażak może spotkać podczas działań wewnętrznych. Zaobserwowaliśmy również zjawisko rozgorzenia, wstecznego ciągu płomienia czy zapłonu gazów pożarowych.
W trzeciej fazie ćwiczeń omówiono pakiet W42, sposoby przemieszczania się w rocie oraz procedurę otwarcia drzwi. Zwrócono również uwagę na specyfikę prądów w natarciu pośrednim i bezpośrednim.

Gościnnie w szkoleniu uczestniczyły jednostki: OSP Rusocice, OSP Bojszowy, która zbudowała i sfinansowała modele do pokazów ogniowych (dollhouse) – mały domek z daszkiem i duży domek.

Strażacy z trzech jednostek zmierzyli się z tematem „mieszkaniówki”. Sobotnie działania można podsumować krótkim stwierdzeniem – poligon zapłonął.

Gościliśmy materiał przygotował: Płomienny Dziad – Rescue Photo & Video

Foto: Wojciech Bujarek – Fotografia