Alarm przeciwpowodziowy

sobota, 17 Maj 2014 20:52
Alarm przeciwpowodziowy

Zapowiadane przez meteorologów silne opady deszczu w południowej Polsce okazały się trafne. Strach, niepewność, oczekiwanie i ciężka praca to skrót ostatnich kilkudziesięciu godzin. Od czwartku 15 maja 2014 roku prowadzony był monitoring rzek w całej Gminie Kęty. Decydującym momentem dla naszego regionu okazał się planowany zrzut wody ze zbiorników wodnych na rzece Sole z zapór w Tresnej i Czańcu, którego rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 21.00 w czwartek. Wstępnie zwiększenie rezerwy powodziowej przewidywało zrzut wody w granicach 250 m3/s. Rankiem następnego dnia wspomniana wartość wynosiła już 390 m3/s, a z czasem zarzut wody znacznie przekroczył 400 m3/s.

W piątek 16 maja skoro świt rozpoczęto wzmacnianie wałów wzdłuż rzeki Soły przy ulicy Solnej i Sosinki w Bielanach by uchronić od zalania pobliskie domy. W tym celu wykorzystano worki z piaskiem, rękawy przeciwpowodziowe oraz folię PCV. Do ładowania i roznoszenia worków z piaskiem, prócz siły ratowników i mieszkańców, wykorzystano mobilną maszynę do workowania oraz ciężki sprzęt w postaci dwóch koparko-ładowarek. W tym czasie poziom wody w Sole nieustannie wzrastał, a o godzinie 11.00 Starosta Powiatu Oświęcimskiego ogłosił alarm przeciwpowodziowy na obszarze całego powiatu. W sumie na ulicy Solnej wzmocniono wał rzeki i zabezpieczono domostwa na odcinku blisko 500 metrów, przy czym zużyto ponad 4000 worków z piaskiem. Prace zakończono około godziny 16.00. Pozostało czekać na rozwój sytuacji. W tym czasie w innych częściach gminy zanotowano kilka miejscowych podtopień spowodowanych napływem wody gruntowej.

Przez cały dzień, na terenie Przedsiębiorstwa Komunalnego KOMAX w Kętach strażacy przygotowywali worki z piaskiem. By zabezpieczyć ich rezerwę na nagły wzrost poziomu wody w rzekach prace te trwały do godziny 22.00.

W nocy napływ wody ustabilizował się, a w sobotę rano odnotowano zmniejszanie poziomu rzek. Przez cały dzień prowadzony był jeszcze monitoring na ciekach wodnych.

W akcji przeciwpowodziowej brały udział m.in. wszystkie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kęty, jednostka PSP Oświęcim, Przedsiębiorstwo Komunalne KOMAX, Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Kętach oraz mieszkańcy gminy.

Galeria zdjęć: kety.pl

Ulica Sosinki w Bielanach 16.05.2014: