Betlejemskie Światełko Pokoju i wspólne ubieranie choink.

sobota, 19 grudzień 2020 16:12
Betlejemskie Światełko Pokoju i wspólne ubieranie choink.

Dziś, jak co roku przed świętami, w progach naszej remizy gościliśmy harcerzy, a właściwie jednoosobową delegację, tj. phm. Anetę z jedynym w swoim rodzaju prezentem – Betlejemskim Światełkiem Pokoju. Dziękujemy za przekazane Światło, dobre słowo i miłą rozmowę.

Na dzisiejszej zbiórce już od rana na strażnicy panowała świąteczna atmosfera. Członkowie MDP zaangażowani byli w przygotowania do świąt. Na efekty ich pracy nie trzeba było długo czekać .Przed remizą możemy podziwiać dwie piękne choinki wspólnie przyozdobione przez naszych młodych adeptów.

IDEA

Historia zaczyna się w Betlejem, mieście położonym w Autonomii Palestyńskiej, które przez lata było w centrum napięć politycznych, konfliktów zbrojnych oraz ataków terrorystycznych. Właśnie tam ponad dwa tysiące lat temu narodził się Jezus Chrystus.

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.

Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

źródło: https://swiatlo.zhp.pl/idea