Ćwiczenia w trenażerze pożarów wewnętrznych.

sobota, 08 Maj 2021 23:27
Ćwiczenia w trenażerze pożarów wewnętrznych.

W dniach 7 i 8 maja przeprowadziliśmy szkolenie z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych. W pierwszym dniu omówiono zagadnienia teoretyczne z zakresu charakterystyki pożarów wewnętrznych, procesu spalania oraz zjawisk niebezpiecznych przy tego typu zdarzeniach. Kolejnymi tematami było działanie gaśnicze wody oraz omówienie założeń taktycznych na ćwiczenia praktyczne.

Drugiego dnia udaliśmy się do KP PSP w Oświęcimiu, gdzie mieliśmy okazję do ćwiczeń w obiekcie trenażera pożarów wewnętrznych. Tam wzięliśmy na warsztat techniki operowania prądami gaśniczymi, algorytm otwarcia drzwi do pomieszczenia objętego pożarem oraz współpracę i poruszanie się roty gaśniczej.

Na koniec wykonaliśmy ćwiczenie bojowe. W założeniu był pożar w mieszkaniu na drugim piętrze z widocznymi płomieniami przez okno. STRAŻACY mieli za zadanie zbudować dwie linie gaśnicze w natarciu, jedną do wewnątrz przez klatkę schodową, a drugą do natarcia zewnętrznego. Kluczem wszystkich naszych działań są ugruntowane podstawy obsługi sprzętu pożarniczego, taktyki oraz przede wszystkim zgarnie załogi.

Dzięki ćwiczeniu tych elementów STRAŻACY podnoszą swoje kompetencje ratownicze.