Ćwiczenia KPP – 27.06.2017

niedziela, 02 Lipiec 2017 21:27
Ćwiczenia KPP – 27.06.2017

We wtorek 27.06.2017 przeprowadziliśmy ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego. Ratownicy mieli do uratowania trzech poszkodowanych w trzech różnych symulowanych zdarzeniach.

W pierwszym przypadku ratownicy “najechali” na zdarzenie drogowe, w wyniku którego została poszkodowana osoba potrącona przez samochód. Następnie strażacy zostali zadysponowani do wypadku na terenie budowy. Tam poszkodowany spadł z wysokości. Dodatkowym utrudnieniem było to, że poszkodowany znajdował się nadal na pewnej wysokości i w trudno dostępnym miejscu. Ostatnią akcją był wypadek w warsztacie samochodowym, gdzie z relacji świadka zdarzenia poszkodowany źle się poczuł, chwycił się za klatkę piersiową i wpadł do kanału warsztatowego. Strażacy rozpoczęli akcję od sprawdzenia stężenia tlenu oraz gazów niebezpiecznych. Następnie przystąpili do zbadania poszkodowanego oraz do ewakuacji. Niestety stan mechanika pogorszył się i stracił oddech. Ratownicy niezwłocznie przystąpili do resuscytacji krążeniowo oddechowej z użyciem tlenoterapii czynnej oraz AED.

We wszystkich założeniach strażacy mieli za zadanie: zabezpieczyć miejsce zdarzenia, dotrzeć do poszkodowanego, wykonać niezbędne badania przytomności, tzw. ABC oraz badanie urazowe. Następnie należało przeciwdziałać wykrytym urazom oraz przygotować do przekazania ZRM.

Dzięki ćwiczeniom mogliśmy wyciągnąć szereg wniosków do realnych działań, odświeżyć podstawowe wiadomości oraz doskonalić współpracę w zespole.