Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

Czy poszkodowany jest przytomny? Czy oddycha?

OSP Kęty
piątek, 19 listopad 2021 18:09
Czy poszkodowany jest przytomny? Czy oddycha?

Pamiętając o bezpieczeństwie własnym, tj. założeniu rękawiczek lateksowych, maseczki jednorazowej oraz zabezpieczeniu miejsca zdarzenia należy podejść do poszkodowanego od przodu (twarzą w twarz), równocześnie przedstawiając się swoim imieniem. Osoby z urazami lub innymi problemami zdrowotnymi często odczuwają duży stres oraz niepokój, dlatego podejście do osoby od tyłu jest niezalecane. W przypadku gdy poszkodowany nie zareaguje na komunikaty głosowe należy podejść bliżej, potrząsnąć delikatnie ramionami oraz dalej kontynuować polecenia głosowe.

Czynności te mają na celu ocenę stanu świadomości poszkodowanego. Można wyróżnić cztery stany w skali “AVPU”:

  • przytomny (A – alert),
  • nieprzytomny reagujący na polecenia  głosowe (V – verbal),
  • nieprzytomny reagujący na ból (P – pain),
  • nieprzytomny nie reagujący na żadne bodźce (U – unresponsive).

Stwierdzając, że osoba poszkodowana jest nieprzytomna natychmiast należy sprawdzić czy oddycha.   W tym celu udrażnia się drogi oddechowe dwoma sposobami do wyboru :

  • poszkodowany nie ma urazów kręgosłupa – udrożnienie dróg oddechowych można wykonać przez odchylenie głowy do tyłu,
  • poszkodowany ma podejrzenie urazu kręgosłupa – udrożnienie dróg oddechowych należy wykonać poprzez wysunięcie żuchwy do przodu, bez odchylania głowy do tyłu.

Dopiero po udrożnieniu dróg oddechowych poszkodowanego można przystąpić do sprawdzenia ilości i jakości oddechów. W tym celu należy pochylić swoją twarz nad twarzą poszkodowanego oraz położyć dłoń na jego klatce piersiowej, wykorzystując zasadę „zobacz, usłysz, poczuj”. Prawidłowa ilość oddechów w czasie 10 sekund to:

  • osoba dorosła: 2-3 oddechów,
  • dziecko: 3-5 oddechów,
  • niemowlę: 5-8 oddechów.

Jeżeli oddech to tylko westchnienia, ciężko ocenić czy był wyczuwalny czy nie, uznaje się go jako nieprawidłowy i nie zalicza do sumy oddechów.

Stwierdzając brak oddechu, bezzwłocznie należy rozpocząć resuscytacje krążeniowo oddechową, której zasady prowadzenia będą tematem kolejnego artykułu (3 grudnia).

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski