Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

Doskonalenie – pożary wewnętrzne.

OSP Kęty
niedziela, 28 październik 2018 19:56
Doskonalenie – pożary wewnętrzne.

W ostatnim tygodniu odbyło się u nas szkolenie w zakresie zwalczania pożarów wewnętrznych. Temat na tyle obszerny, że został podzielony na dwa dni.  W pierwszym dniu przeprowadzono wykład teoretyczny. Poruszono takie tematy jak:

– teoria i charakterystyka pożarów
– niebezpieczne zjawiska pożarowe
– zagrożenia dla strażaków
– znaczenie powietrza w warunkach pożarowych
– działanie gaśnicze wody
– rodzaje i techniki podawania prądów gaśniczych
– współpraca strażaków w rocie i techniki poruszania się podczas pożarów
– elementy hydrowentylacji
– elementy taktyki tzw. „reset pożaru”
– elementy taktyki rozpoznania m.in. „360”

Drugiego dnia w sobotę dopełniono rozważania teoretyczne o demonstrację pożaru w małej skali przy pomocy tzw. „domków dla lalek”. Jest to specjalnie zbudowana makieta, która pozwala na bezpieczne i naoczne zaobserwowanie etapów rozwoju pożaru oraz niebezpiecznych zjawisk takich jak rozgorzenie, zapłon gazów pożarowych oraz wsteczny ciąg płomieni.

W praktycznej części szkolenia doskonaliliśmy techniki podawania prądów wody oraz taktykę poruszania się w pożarach oraz doskonaliliśmy współpracę strażaków w rocie.

Było to już drugie podejście do tematu pożarów wewnętrznych w ostatnich kilkunastu miesiącach. Tym razem do wspólnych ćwiczeń zaprosiliśmy druhów z OSP Brzezinka i gościnnie przedstawiciela ze sprzętem “R”.

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski