Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

dh Xawery Chrzanowski 1837-1897

OSP Kęty
sobota, 15 Październik 2016 8:47
dh Xawery Chrzanowski 1837-1897

Druh dr Xawery Chrzanowski urodził się w 1837 roku. Zmarł 10. marca 1897 roku. Obecnie spoczywa na cmentarzu komunalnym w Kętach. Po śmierci został pochowany w tym miejscu przez własne dzieci, a grób odnowiono staraniem Towarzystwa Miłośników Kęt ze składek społecznych w 2012 roku.

Był miejscowym adwokatem. Udzielał mieszkańcom Kęt pomocy prawnej w tamtym czasie. Był przyjacielem Marii Łempickiej, która była wówczas założycielką drugiego w Polsce klasztoru Zgromadzenia Sióstr Klarysek. Wspomagał jako urzędnik, ją i kęcki klasztor. Matka Łempicka wspomina o nim serdecznie w swych prywatnych listach, wiele razy mu dziękuje za ofiarowanie siebie i pomoc na rzecz zgromadzenia. W 1890 roku miasto Kęty niezwykle uroczyście obchodziło 500-lecie urodzin patrona św.  Jana Kantego. Dr Chrzanowski figuruje, więc wśród wielu kęczan zaangażowanych w przeróżne prace w okresie tego przedsięwzięcia.

W 1874 roku wraz z sześcioma innymi mieszkańcami doprowadził do założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach w czasie zaborów.

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski