Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

Międzynarodowa wymiana doświadczeń.

OSP Kęty
poniedziałek, 14 listopad 2016 21:37
Międzynarodowa wymiana doświadczeń.

W długi listopadowy weekend (11-13.11.2016) mieliśmy przyjemność gościć naszych przyjaciół z Czech: Ladislava Pozdníček (ratownika, przewodnika psa ratowniczego z Ochotniczej Straży Pożarnej Klášterec nad Ohři i jednocześnie zespół ratowniczy USAR Czechy),  Monikę i Leošia Vokál (przewodników psów ratowniczych z Svaz Zachrannych Brigad Kynologu – CR, którzy w tym roku zdobyli tytuł Mistrzów Świata Psów Ratowniczych FCI) oraz Dominikę Bláhová (przewodnika psa ratowniczego).

11 listopada upłynął na wspólnych ćwiczeniach i wymianie doświadczeń na powstającym poligonie ratowniczym naszej jednostki. Przewodnicy mieli możliwość, pod okiem doświadczonych przewodników z Czech, doskonalić swoje umiejętności poszukiwawcze. Założenia obejmowały socjalizację gatunkową psów, uwrażliwianie ich na bodźce związane z realnymi akcjami poszukiwawczo-ratowniczymi, przemieszczanie się zespołu ratowniczego w trudnym terenie (w tym transport psa w uprzęży wysokościowej), ćwiczenia z oszczekania pozoranta w urozmaiconym środowisku (wysokość, ciemność, echo, samodzielność, przestrzeń, niestabilne podłoże, hałas). Korzystając z bogatego doświadczenia naszych gości, uzyskaliśmy wiele sugestii i wskazówek, dotyczących budowy trenażera na poligonie dla zespołów ratowniczych. Nowe pomysły, szkice pozwolą nam przygotować bardzo realistyczny i profesjonalnie zaprojektowany poligon do lokalizacji osób zasypanych i zaginionych z wykorzystaniem czynnika biologicznego i nowoczesnej elektroniki.
Tego dnia zwiedziliśmy  również Państwowe  Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

12 listopada dzięki uprzejmości Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Kraków w Świnnej Porębie mieliśmy możliwość przeprowadzić “ostatnie” ćwiczenia na suchym dnie zapory (za dwa tygodnie nastąpi ostateczne zalewanie zbiornika). Założenie polegało na zbudowaniu stanowiska na deptaku korony zapory. Przewodnik z psem opuszczając się przy pomocy technik linowych zjeżdzał po stromym wewnętrznym zboczu zapory, a następnie na  200-tu metrowym nasypie kamiennym pies miał odnaleźć osobę zaginioną (poszukiwania terenowe na gruzowisku głazów). Dziękujemy RZGW Kraków i Inspektoratowi Budowy Zbiornika Wodnego w Świnnej Porębie za udostępnienie obiektu do ćwiczeń.
Sobotnie późne popołudnie zespoły spędziły, doskonaląc umiejętności w pokonywaniu zróżnicowanego toru przeszkód.

W ostatni dzień warsztatów odwiedziliśmy Muzeum Browaru Żywiec, które obrazuje 160 lat historii piwowarstwa i nie tylko. Zdobyliśmy również ośnieżony szczyt Góry Żar oraz penetrowaliśmy zakamarki kompleksu Kozubnik.

Trzy dni spędzone w międzynarodowym gronie uczyły, integrowały i rozwijały „ratownictwo z pasją…”
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się  do organizacji szkolenia.

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski