Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

OSP Kęty
poniedziałek, 12 Listopad 2018 21:35
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

11 listopada wraz z wieloma patriotami świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Swoim uczestnictwem podczas gminnych obchodów na kęckim rynku, podczas mszy św. w kościele p.w.  NSPJ oraz składając wiązanki pod pomnikami, oddaliśmy hołd i wdzięczność walczącym o wolność naszej Ojczyzny.

Świętowanie kontynuowaliśmy na terenie naszej jednostki z zaproszonymi gośćmi- naszymi sympatykami, rodzinami i znajomymi. Po uroczystym apelu odbyła się część artystyczna pt.: “Pociąg do wolności” przygotowana przez Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Podniosły charakter uroczystości skłonił odbiorców do przemyśleń, łez i wzruszeń , bo jak mówi historyk Norman Davies:

“Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.

W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości my, strażacy w mundurach, ale przede wszystkim obywatele wolnego i suwerennego państwa, wracamy pamięcią do wydarzeń z listopada 1918 r., kiedy podpisano rozejm w paryskich lasach Compiègne zawarto rozejm pomiędzy Ententą a Niemcami. Jesteśmy wdzięczni za odwagę, walkę, poświęcenie i heroizm dnia codziennego na okupowanych terenach naszym dziadkom i pradziadkom, którzy stanęli w obronie Ojczyzny, byśmy mogli żyć w wolnym kraju. My również pragniemy służyć Narodowi Polskiemu, nie tylko w mundurze, nie tylko ratując komuś życie. Bowiem, jak uczył nas św. Jan Paweł II:

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

To ludzie tworzą naszą Ojczyznę – radość, zadumienie i wspólna obecność uchwycona na fotografi niech będzie wyrazem naszego patriotyzmu.

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski