Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

Pożar w zakładzie Synthos

OSP Kęty
niedziela, 09 luty 2014 6:03
Pożar w zakładzie Synthos

W dniu 8 lutego 2014 roku o godzinie 4:35 od Dyspozytora Zakładowej Służby Ratowniczej SYNTHOS wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku degazacji Wydziału Polimeryzacji, na terenie firmy Synthos przy ulicy Chemików w Oświęcimiu.

Do zdarzenia zostały zadysponowane 2 samochody gaśnicze, wraz z cysterną i podnośnikiem z oświęcimskiej JRG. Zgodnie z przyjętymi procedurami alarmowania do służby wezwano niezwłocznie dodatkowych strażaków, zaalarmowano wyznaczone jednostki OSP z terenu powiatu oświęcimskiego oraz niezbędny sprzęt spoza powiatu, będący w dyspozycji Małopolskiej Brygady Odwodowej, w tym plutony ratowniczo – gaśnicze, kontenery ze środkiem pianotwórczym oraz podnośniki hydrauliczne. Zaalarmowano także Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego.
W kulminacyjnym momencie w działania zaangażowane było 37 zastępów straży pożarnej, w liczbie 132 strażaków.

Do pożaru doszło na poziomie +22 m w budynku degazacji. Początkowo działania straży pożarnej polegały na podawaniu środka gaśniczego na dach budynku i od strony elewacji, przy użyciu działek wodno -pianowych. Działania utrudniało silne zadymienie wewnątrz hali. Po wstępnym opanowaniu zdarzenia działania gaśnicze prowadzone były również od wewnątrz budynku.

Potwierdzono informację o jednej osobie poszkodowanej (pracownik firmy Synthos), która została zabrana przez Zespół Ratownictwa Medycznego do Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Wg wstępnych informacji poszkodowany doznał oparzeń dłoni.

Nie stwierdzono zagrożenia chemicznego i zagrożenia wybuchem. Do sprawdzenia, czy nie doszło do naruszenia elementów konstrukcji budynku wykorzystano kamerę termowizyjną OSP Kęty.

Po ugaszeniu pożaru obiekt został przewietrzony i oddymiony, a siły odwodowe spoza powiatu wycofane z działań. Przyczyny zdarzenia ustala wewnętrzna komisja zakładowa.

W działaniach udział brały zastępy z: ZSR Synthos Dwory, JRG Oświęcim, JRG 2 Kraków, JRG 3 Kraków, JRG 4 Kraków, JRG 5 Kraków, JRG 6 Kraków, JRG 7 Kraków, JRG Skawina, JRG Wadowice, JRG Chrzanów, KW PSP Kraków (grupa operacyjna), KP PSP Oświęcim (grupa operacyjna), OSP Kęty, OSP Brzeszcze, OSP Jawiszowice, OSP Polanka Wielka, OSP Przeciszów, OSP Włosienica, OSP Oświęcim, OSP Brzezinka, TSR Brzeszcze oraz Państwowe Ratownictwo Medyczne i Policja.

PSP Oświęcim
fot. oswiecimskie24

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski