Ratunku, pali się!

środa, 04 Czerwiec 2014 12:06
Ratunku, pali się!

Już 10 czerwca 2014 roku zostanie otwarta wystawa czasowa zatytułowana „Ratunku, pali się!”, a poświęcona historii straży pożarnych w 140 rocznicę powołania Ochotniczej Straży Ogniowej w Kętach.

Zaprezentowane zostaną unikatowe eksponaty ze zbiorów Muzeum w Kętach oraz depozytów pozyskanych dzięki zaangażowaniu kolekcjonerów i członków OSP z Kęt i okolic. Wystawa obejmować będzie między innymi dokumenty, fotografie, zapisy kronikarskie, a także sprzęt pożarniczy w tym przedwojenną motopompę „Silesia” produkowaną swojego czasu w zakładzie „Karol Ochsner i Syn – Fabryka Maszyn Bielsko” oraz drabinę Szczerbowskiego, której konstruktorem był zasłużony dla polskiego pożarnictwa nasz druh Antoni Szczerbowski. Jemu też zostanie poświęcona duża część ekspozycji. Wystawa ilustrować będzie nie tylko zagadnienia dotyczące początków pożarnictwa w Kętach, znaleźć tu będzie można źródłowe opisy samych pożarów i ludowych sposobów radzenia sobie z nimi.

Prezentacja zbiorów będzie też okazją do wsparcia działalności na rzecz ratowania miejscowych zabytków, szczególnie sztandaru kęckiej OSP z 1924 r., który ze względu na bardzo zły stan zachowania został przekazany do gruntownej konserwacji i nie będzie zaprezentowany na wystawie czasowej. Wszystkie pieniądze pozyskane ze sprzedaży z biletów na wystawę oraz okolicznościowych darowizn zostaną przeznaczone właśnie na ten cel.

Wystawa rusza już 11 czerwca, a trwać będzie do 24 sierpnia 2014 roku w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Rynek 16. Przed tym czasem zachęcamy do odwiedzania zakładki „Historia” na naszej stronie gdzie ze szczegółami opisano 140 lat działalności OSP Kęty od roku 1874: Historia OSP w Kętach

Koszt biletów: 2 zł – ulgowy i 4 zł – normalny, przewodnik dla grup – 15 zł.

Serdecznie zapraszamy na emocjonującą przygodę z niszczącym żywiołem ognia i historią jego pogromców.

Więcej: http://www.muzeum.kety.pl/news/ratunku-pali-sie-nowa-wystawa-czasowa