Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

Szkolenie “Mikołajów 2020”

OSP Kęty
niedziela, 14 czerwiec 2020 14:08
Szkolenie “Mikołajów 2020”

W dniach 12 -13 czerwca 2020 r. 18-stu naszych ratowników uczestniczyło w wyjazdowym szkoleniu wewnętrznym.

Celem szkolenia było przypomnienie podstawowych technik i taktyk w działaniach poszukiwawczych w oparciu o rozwijanie u ratownika umiejętności detekcji i identyfikacji śladów, wskazówek oraz samego poszukiwanego.

Jednocześnie pracowaliśmy nad przybliżeniem skuteczności oraz sposobem wykorzystania różnych metod poszukiwawczych: zespół ratowniczy (przewodnik +pies), STP (Szybka Trójka Poszukiwawcza), metoda liścia, metoda koła wagonu, tyraliera, dron, patrol pieszy i patrol zmotoryzowany.
Wszystkie powyższe metody poddaliśmy analizie pod kątem zalet i ograniczeń. Wyciągnięte wnioski pozwolą podejmować właściwe decyzje o użyciu konkretnych zasobów i metod podczas realnych działań.

Szkolenie obrazuje jak ważne jest szlifowanie umiejętności detekcji i identyfikacji obiektów przez ratownika w terenie, jak ważne jest wracanie do podstaw ratownictwa poszukiwawczego.  Dziś często pędzimy za nowinkami technicznymi, zapominając o podstawach. Trudno się nie zgodzić, że postęp technologiczny ma znaczący wpływ na skuteczność naszych działań. Dziś wspieramy się statystykami, psychologią poszukiwawczą,  korzystamy z dobrodziejstw elektroniki, ale to wszystko powinno być uzupełnieniem i ogniwem spajającym działania ratowników, bez których obecności w terenie działań nie ma możliwości identyfikacji poszukiwanego.

Wspólne szkolenia i wyjazdy integrują grupę i wyrównują poziom działań ratowniczych. Dodatkowo dowódca ma obraz indywidualnego zaawansowania poszczególnych ratowników.

Ciągle staramy się podnosić poziom wyszkolenia i świadomość misji jaką mamy do wykonania. Poświęcamy mnóstwo swojego czasu, publicznych i prywatnych zasobów finansowych na rozwój naszego warsztatu poszukiwawczego. Jednocześnie wymagamy w pierwszej kolejności od siebie, następnie od naszych przełożonych i dowodzących naszymi działaniami świadomości zakresu w jakim możemy pomagać, świadomości zakresu w jakim występujemy jako “narzędzie poszukiwawcze”. Dobry dowodzący akcją poszukiwawczą musi posiadać minimum wiedzy o narzędziu, na którym buduje strategię oraz efektywną taktykę celem odnalezienia poszukiwanego.

“Planowanie poszukiwań to bardziej sztuka niż nauka…” 

 

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski