VI MSMR

poniedziałek, 05 Październik 2015 11:03
VI MSMR

W dniach od 18 do 20 września 2015 roku czwórka naszych ratowników brała udział w VI Maltańsko – Strażackich Manewrach Ratowniczych organizowanych przez Maltańską Służbę Medyczną oddział Kęty.

Nasz zespół zmierzył się z 22 zespołami w większości z Polski, ale także i z Ukrainy.

W pierwszym dniu manewrów Ratownicy szkolili się wspólnie podczas panelu naukowego, po czym uczestniczy udali się na miejsca pierwszych zadań.

Pośród zadań nocnych na terenie stacji benzynowej BP w Czańcu symulowane było zakrztuszenie dziecka w czasie jazdy samochodem, w efekcie, czego u dziecka zatrzymało się krążenie. Ratownicy przeprowadzali resuscytację krążeniowo-oddechową dziecka. Ze względu na to, iż dzieci są generalnie trudnymi pacjentami jest to jedna z sytuacji, którą warto ćwiczyć. Innym zadaniem sprawnościowym, również nocnym był triathlon, gdzie zawodnicy biegnąc z obciążeniem musieli poradzić sobie w jak najszybszym czasie z trzema różnymi zadaniami.

Drugiego dnia na wszystkie zespoły Ratowników czekało kolejne 6 zadań medycznych i sprawnościowych. Dlatego też start rozpoczął się już o szóstej rano.

Na kęckim rynku symulowano wypadek samochodowy, uderzenie pojazdu w latarnię uliczną, wskutek czego dwie osoby doznały obrażeń ciała, w tym urazu kręgosłupa, co wiązało się z natychmiastową ewakuacją poszkodowanego z pojazdu przy użyciu deski ortopedycznej.

Uczestnicy musieli też udzielić pomocy poszkodowanym w innych zadaniach.

“Komu bije dzwon” – zadanie zlokalizowano na wieży w parafii w Kobiernicach, polegało na udzieleniu pomocy mężczyźnie po upadku z wysokości. Zadanie, choć urazowe uznać można za najtrudniejsze, gdyż wcześniej mężczyzna został porażony prądem. Tu zawodnicy mieli do dyspozycji użycie urządzenia AED zgodnie z procedurami.

“Depresja” w Porąbce, choć brzmiało niebezpiecznie było zadaniem sprawnościowym, gdzie na wysokiej jakości sprzętu ratownicy byli oceniani z prawidłowo wykonywanej resuscytacji. W ocenie pomógł fantom, który z dużą dokładnością oceniał częstotliwość, głębokość ucisków oraz prawidłową wentylację i szczelność podczas jej wykonywania.

“Przerwane zakupy” w Kętach. To zadanie typowo urazowe podczas kłótni dwóch mężczyzn jeden ugodził drugiego metalowym prętem w klatkę piersiową, w wyniku pościgu za sprawcą przez ochronę obiektu drugi mężczyzna doznał rany postrzałowej podudzia. To od zespołu zależało, jak się podzielą i w jaki sposób udzielą pomocy obu poszkodowanym

Dziennym zadaniem sprawnościowym, do którego Ratownicy musieli przystąpić podczas manewrów było zadanie BMW odbywające się w Czańcu na stacji BP, gdzie należało wymienić koło samochodu w jak najszybszym czasie.

Zakończenie i podsumowanie manewrów odbyło się w sobotę wieczorem, po którym nastąpiło wręczenie pucharów, w którym uczestniczyli Burmistrz Gminy Kęty oraz Prezes Zarządu Fundacji Maltańskiej Służby Medycznej Damian Zadeberny.

Całość manewrów zakończono uroczystą mszą świętą w niedzielę, którą odprawił w intencji Wolontariuszy, członków Zakonu Maltańskiego, wszystkich uczestników manewrów oraz pokoju na Ukrainie, ksiądz Michał Gajzler.

Galeria zdjęć: facebook.com/ospkety

Cały tekst Mariusza Zawady znajdziecie Państwo tutaj: 18-20.09.2015 >VI Maltańsko – Strażackie Manewry Ratownicze i II Maltański Dzień Promocji Zdrowia