Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

VI OKRW – podsumowanie

OSP Kęty
czwartek, 06 kwiecień 2017 8:14
VI OKRW – podsumowanie

Przełom marca i kwietnia to tradycyjnie czas obozu kondycyjnego ratowników wysokościowych. Tegoroczną bazą warsztatów był teren remizy OSP Kety, natomiast działanie prowadzone były na konstrukcji udostępnionej przez Rolnicza Spółdzielnię Produkcyjną oraz na poligonie ratowniczym naszej jednostki.

Pierwszego dnia, gdy zespoły z całej Polski zjeżdżały na obozowisko przypomniano zasady autoratownictwa, które w praktyce przećwiczono w dniu następnym. Drugi dzień naszych manewrów poświęcony był wymianie doświadczeń podczas zadań, które na co dzień są bliskie ratownikom wysokościowym, tj. przejście przez krawędź, ewakuacja z konstrukcji przemysłowej, ewakuacja ze studni.
Całodzienne zajęcia zakończyliśmy prezentacja sprzętu udostępnionego przez firmę Paramedica, tj. AutoPuls.  AutoPulse prowadzi mechaniczne uciskanie klatki piersiowej ze stałą częstością i głębokością uciśnięć. Jest to zasilana bateryjnie platforma, na którą składa się taśma piersiowa LifeBand oraz akcesoria umożliwiające zamocowanie jej do urządzeń transportowych takich jak deska ortopedyczna czy kosz ratowniczy.

Ostatniego dnia na ratowników czekała niespodzianka, ponieważ na niedziele zaplanowaliśmy pozorowaną akcję ratowniczą. Uczestników obozu podzieliliśmy na 7 odcinków bojowych z zadaniem przetransportowania osoby nieprzytomnej do wyznaczonego miejsca ewakuacji.  Całość zadania została zakończona sukcesem, po czym udaliśmy się na zasłużony posiłek oraz oficjalnie zakończyliśmy obóz .

Z tego miejsca pragniemy podziękować instruktorom: Januszowi Rutce, Michałowo Konarskiemu, Adrianowi Groń, Jakubowi Ochnio oraz ekipie Jura Rescue Team za merytoryczna oraz praktyczną opiekę nad uczestnikami, a także wszystkim sponsorom: Zbig Mar Pek, Armatec, Bezalin, Paramedica, Rescue Magazin za wsparcie organizacji VI Obozu Kondycyjnego Ratowników Wysokościowych „Kęty 2017”.

Dziękujemy wszystkim za wymianę doświadczeń, a słowem zakończenia: zapraszamy za rok.

W obozie udział brali ratownicy z:

 • SGRW Radzionków
 • SGRW Legnica
 • SGRW Krynica
 • wysokościówka.org
 • KW PSP Olsztyn
 • OSP GRS Płock
 • SGRW Gołdap
 • SGRW Olsztyn
 • SRWys SGSP
 • Bobry Żagań
 • GRS PCK Trójmiasto
 • OSP Solarnia
 • SAR
 • SGRW Świdnica
 • OSP Niebieszczany
 • OSP GRS Nowy Sącz
 • KW PSP Poznań
 • OSP Wilczyn
 • OSP Ogrodzieniec
 • GK GOPR
 • GPR OSP KĘTY

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski