Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

WRS Kozubnik 2014

OSP Kęty
wtorek, 16 Wrzesień 2014 14:05
WRS Kozubnik 2014

W dniach 12-14 września 2014 roku Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza działająca w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach zorganizowała po raz 5. Warsztaty Ratownictwa Specjalistycznego Kozubnik 2014. W warsztatach uczestniczyło 50 ratowników z Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych: OSP Niebieszczany, OSP Lipki, OSP Długołęka, OSP Kłodawa, OSP Łódź Jędrzejów, OSP Siedlce oraz OSP Kęty.

Głównym celem warsztatów było podniesienie wiedzy i doświadczenia ratowników Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych, jakich metod poszukiwawczych prócz psów ratowniczych można użyć do poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym.

Piątkowe zajęcia prowadził st. instruktor ratownictwa górskiego Rafał Chrustek – Grupa Podhalańska GOPR. Podczas teoretycznych zajęć omówił i przedstawił w rozbiciu na czynniki pierwsze jedną z metod poszukiwania osób w terenie otwartym, a mianowicie STP – czyli szybka trójka poszukiwawcza. Jest to jedna z wielu metod skutecznych do poszukiwań, wykorzystująca wykwalifikowane zasoby grup poszukiwawczych połączone z ratownikami ochotnikami, ratownikami PSP, funkcjonariuszami Policji, którzy nie mają doświadczenia w używaniu urządzeń GPS. Omówiona została również zasadność używania psów ratowniczych w prostym, łatwym, równym i dobrze widocznym terenie płaskim. Piątkowe popołudnie upłynęło na zajęciach praktycznych w pobliskich lasach wykorzystując nabyta wiedzę teoretyczną.

Sobotnie zajęcia podzielono na dwa tematy ratownictwa. 23 zespoły ratownik-pies ratowniczy ćwiczyło praktycznie poszukiwania osób zaginionych w ciekach wodnych, pustostanach, gruzowiskach, osuwiskach materiałów sypkich oraz w dużej ilości bodźców niepozostających obojętnie wobec pracy psa. W tym czasie sekcje wysokościowe realizowały założenia ewakuacji osoby poszkodowanej w budynku piętrowym. Zadanie polegało na wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej znajdującej się 2 kondygnacje niżej, ewakuacji i transporcie zjazdem tyrolskim w miejsce bezpieczne. Po sprawnie wykonanych ćwiczeniach omówiono i przećwiczono ewakuację osób z wysokich drzew (spadochroniarz, lotniarz) przy użyciu drzewołazów. Harmonogram warsztatów pokrzyżował telefon z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji z prośbą o interwencję w Sosnowcu gdzie zaginęła 74-letnia kobieta. Sobota skończyła się o 7.00 rano w niedzielę.

Niedzielny zajęcia rozpoczęły się o godzinie 10.00 wykładem na temat depresji i samobójstw. Wykład poprowadziła Sylwia Kaczan – szef zespołu poszukiwań Fundacji Itaka.

Organizatorem Warsztatów Ratownictwa Specjalistycznego Kozubnik 2014r. „3x?” była Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza działająca w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach.
Organizację WRS Kozubnik 2014 wspierali Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu oraz Urząd Miasta w Kętach.

Więcej zdjęć: Facebook

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski