Wystawa czasowa w muzeum

środa, 11 Czerwiec 2014 17:51
Wystawa czasowa w muzeum

10 czerwca 2014 roku w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zatytułowanej „Ratunku, pali się!”, która poświęcona została historii straży pożarnych w 140 rocznicę powołania Ochotniczej Straży Ogniowej w Kętach.

Dzieje kęckiego pożarnictwa ze szczegółami przybliżył zebranym dr Andrzej Małysa, a o budowie ekspozycji i zebranych na wystawę eksponatach opowiedziała mgr Renata Bożek. Głos zabrali również Prezes Honorowy ZG ZOSP RP w Kętach, nieustanny kronikarz, druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach Jan Christ oraz Prezes ZG ZOSP RP w Kętach Bolesław Paw. Po przemówieniach uroczystego otwarcia wystawy dokonała dyrektor muzeum w Kętach dr Marta Tylza-Janosz.

Część wystawy poświęcona została jednemu z najwybitniejszych organizatorów pożarnictwa na terenie dziewiętnastowiecznej Galicji, druhowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Kętach Antoniemu Szczerbowskiemu, ówczesnemu dyrektorowi Krajowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Królestwa Galicji i Lodomerii oraz naczelnego redaktora miesięcznika „Przewodnik Pożarniczy” wydawanego we Lwowie. Nazwisko Szczerbowskiego rozsławiło się głównie przez skonstruowanie nowoczesnej na owe czasy drabiny nazwanej jego nazwiskiem. Niegdyś obowiązkowy sprzęt na wyposażeniu każdej remizy służący do późnych lat XX wieku, obecnie spotykana jako eksponat historyczny. Drabina Szczerbowskiego znalazła się również wśród licznych eksponatów wystawy kęckiego muzeum m.in. starych dokumentów, fotografii oraz przedmiotów, którymi w przeszłości posługiwali się strażacy – zabytkowe motopompy, hełmy strażackie, mundury, toporki i wiele innych.

Podczas otwarcia wystawy nie mogło zabraknąć obecnych kontynuatorów sztuki pożarniczej. Na sali wystaw obecni byli członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Kęty, a ich starsi koledzy i koleżanki promowali wystawę na płycie kęckiego rynku.

Prezentacja zbiorów jest okazją do wsparcia działalności na rzecz ratowania miejscowych zabytków, szczególnie sztandaru kęckiej OSP z 1924 r., który ze względu na bardzo zły stan zachowania został przekazany do gruntownej konserwacji i nie został zaprezentowany na wystawie czasowej. Wszystkie pieniądze pozyskane ze sprzedaży z biletów na wystawę oraz okolicznościowych darowizn zostaną przeznaczone właśnie na ten cel, którego koszt przekracza 20 tysięcy złotych.

Wystawa będzie trwać do 24 sierpnia 2014 roku. Serdecznie zapraszamy na emocjonującą przygodę z niszczącym żywiołem ognia i historią jego pogromców.

Koszt biletów: 2 zł-ulgowy i 4 zł-normalny, przewodnik dla grup-15 zł.

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Rynek 16.

Godziny otwarcia:
poniedziałek – nieczynne