Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

XI Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego

OSP Kęty
wtorek, 16 czerwiec 2015 3:25
XI Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego

W dniach 12-14 czerwca odbyły się XI Śląskie Manewry Ratownictwa Jaskiniowego, których organizatorem był Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego.W manewrach po raz kolejny udział wzięli także nasi ratownicy wysokościowi.

Przed rozpoczęciem założeń praktycznych szczegółowo omówiono techniki ratownicze i medyczne, by ujednolicić działania w mieszanych grupach. Techniki ratownictwa wysokościowego omawiał st. sekc. Michał Konarski, natomiast technikami medycznymi zajął się Marcin Feldmann (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej), który dopiero co wrócił z akcji ratowania ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.

Realizację pierwszych założeń przeprowadzono w Podziemiach Tarnogórskich gdzie zespoły spędziły cały sobotni dzień. Było to 5 scenariuszy zakresu autoratownictwa jaskiniowego, z zakresu ratownictwa jaskiniowego oraz zakresu udzielania pierwszej pomocy i opieki nad poszkodowanym.

W niedzielę równolegle przeprowadzono trzy scenariusze. Pierwszym była ewakuacja poszkodowanego znajdującego się wewnątrz komina z drabiny będącej na wysokości 90m, następnie po opuszczeniu poszkodowanego na niższą galerię, poszkodowany miał zostać zaopatrzony i w noszach opuszczony wraz z ratownikiem w dół. Drugie założenie zawierało transport poszkodowanego w noszach z półki skalnej wyrobiska poprzez wyciągnięcie noszy na półkę skalną za pomocą układu, następnie przetransportowanie w trudnym terenie skalnym w poziomie, a na koniec opuszczenie na dno kamieniołomu. Nosze wraz z poszkodowanym musiały być transportowane z asekuracją po okolicznych wzgórzach kamieniołomu z racji utrudnionego dojazdu zespołu ratownictwa medycznego. W tym samym czasie w sztolni grupa nurków jaskiniowych prowadziła akcję w zalanych korytarzach. Nurkowie musieli przetransportować poszkodowanego nurka w noszach, a następnie wyciągnąć go ze studni za pomocą układów do wyciągania do suchych korytarzy sztolni.

Kadrę instruktorską XI Śląskich Manewrów Ratownictwa Jaskiniowego stanowili: Bartek Sierota (Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy, Grupa Ratownictwa Jaskiniowego), Michał Macioszczyk (Wielkopolski Klub Taternictwa Jaskiniowego, Grupa Ratownictwa Jaskiniowego), Dariusz Sapieszko (Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego, Grupa Ratownictwa Jaskiniowego), Mirek Kopertowski (Sekcja Grotołazów Wrocław, Grupa Nurków Jaskiniowych), st. ogn. Janusz Jagielski (Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego) oraz st. sekc. Michał Konarski (Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego, Grupa Ratownictwa Jaskiniowego).

Galeria zdjęć: facebook.com/ospkety

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski