Zabezpieczanie brzegu Soły

poniedziałek, 02 Czerwiec 2014 20:28
Zabezpieczanie brzegu Soły

27 i 28 maja 2014 roku prowadzone były prace mające na celu zabezpieczenie brzegu rzeki Soły na wysokości osiedla Nad Sołą w Kętach. Decyzję o podjęciu działań podjęto na podstawie fatalnego stanu brzegu, którego kilka metrów w ostatnim czasie zostało porwane przez wodę, oraz niesprzyjającej pogody, której prognozy przewidywały intensywne opady deszczu.

Działania straży pożarnej polegały na ułożeniu na bieżąco ścinanych drzew w powstałej wyrwie brzegowej by zamortyzować uderzającą w brzeg wodę. Utworzone tak falochrony zostały związane i unieruchomione drutem stalowym. W sumie zabezpieczono około 200 metrów linii brzegowej.

We wspomnianych dniach w Gminie Kęty wprowadzony został alarm przeciwpowodziowy. Ze względów bezpieczeństwa na teren od rzeki Soły do wału przeciwpowodziowego, w miejscach gdzie prowadzone były działania, obowiązuj całkowity zakaz wstępu.

27 maja w akcji udział brały 3 zastępy OSP Kęty, zastęp OSP Kęty-Podlesie, zastęp PSP Oświęcim, 2 koparko-ładowarki MZWiK Kęty, Policja oraz Straż Miejska. Natomiast 28 maja po jednym zastępie z OSP Kęty i OSP Bulowice, koparko-ładowarka MZWiK Kęty oraz Policja.