Wesprzyj nas finansowo Wesprzyj nas! Przybij z nami piątkę! Kliknij i poznaj szczegóły

Zakup nieruchomości pod realizację Poligonu Ratowniczego.

OSP Kęty
wtorek, 21 grudzień 2021 10:26
Zakup nieruchomości pod realizację Poligonu Ratowniczego.

Od 2 maja 2016 r. byliśmy dzierżawcami nieruchomości (o powierzchni 2 ha), komory zasuw i zbiorników wody, będącej częścią budowy pn. “Wodociąg grupowy z rurociągu  GO-CZA dla Oświęcimia i rejonu KRAK-I ZW w Grojcu”. Obiekt ten od 1999 r. był własnością powiatu i  nigdy nie został oddany do użytku.

W dniu dzisiejszym w kancelarii notarialnej dokonaliśmy nabycia tej nieruchomości od Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Działki o nr 653/4, 653/6, 653/8, 671/1, 672, 673/1, 688/1, 689/7, 689/10 i 2096/1 o wartości 1 047 415 zł pozyskaliśmy dzięki jednogłośnej decyzji Rady Powiatu w Oświęcimiu za 1% wartości rynkowej.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które w znaczny sposób przyczyniły się do pozyskania na preferencyjnych warunkach obiektu, który jest już od 5 lat zagospodarowywany przez nas na potrzeby poligonu ratowniczego.

W szczególności dziękujemy Radnym Powiatu w Oświęcimiu na czele ze starostą –  Andrzejem Skrzypińskim. Pamiętamy również o byłym staroście –  ś.p. Marcinie Niedzieli, który był orędownikiem tego projektu. Jednocześnie nie zapominamy o wicestaroście z poprzedniej kadencji – Jarosławowi Jurzakowi, który zainicjował nasz projekt pod nazwa “poligon ratowniczy”.

Oczywiście za tym sukcesem stoi wiele godzin rozmów, zabiegania i tworzenia przestrzeni do rozmów o bezpieczeństwie i ratownictwie na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Każda chwila rozmów z ludźmi dobrej woli przybliżała nas do realizacji tej inwestycji. Wszystkim tym niejednokrotnie bezimiennym rozmówcom dziś chylimy czoła i dziękujemy.

Poligon ratowniczy OSP Kęty to przede wszystkim miejsce spotkań ratowników o różnych specjalizacjach, zarówno z kraju jak i z zagranicy. Od 2016 r. poligon tętni swoim życiem i jest miejscem rozwoju ratownictwa. Poligon tworzony jest w oparciu o wskazówki ratowników i rozwija się zgodnie z oczekiwaniami środowiska ratowniczego.

Poligon tworzymy w oparciu o cztery filary:

  • ratownictwo wysokościowe
  • ratownictwo poszukiwawcze /gruzy, osuwisko, materiały sypkie, blachowisko, drewno – tworzywa sztuczne/
  • mieszkaniówka (w tym RIT)
  • ratownictwo techniczne

Poligon to również miejsce symbiozy pomiędzy ratownictwem, a nowinkami technicznymi ofertowanymi przez producentów.

szczegóły: PREZENTACJA POLIGON RATOWNICZY OSP Kęty

Małe podsumowanie ostatnich 9 miesięcy:
1 000 000 kg betonu i żelbetonu
600 000 kg kruszywa (https://dolomitlibiaz.pl)
70 transportów TIR
65 roboczogodzin dźwigiem
180 roboczogodzin koparkami
45 000 zł (Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza )+ wsparcie naszych Sympatyków i Sponsorów

…i nasza praca… zobrazowana w materiale video

Zobacz nas w akcji:

Statystyki:

Interwencje w danym roku:

2016

217

2015

220

2014

225

Współpracujemy:

Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Górskie Ochotnicze Pogotowe Ratunkowe Czarny Groń Beskid Media Beskidzka Klinika Weterynaryjna Małopolska Urząd Gminy Kęty Powiat Oświęcimski